FANDOM


Robot Wars Extreme: Series 2 was the second series of Robot Wars Extreme. It was originally broadcast in early 2003 on BBC Choice and repeated later in 2003 on BBC Two. However, as Five bought the rights to the show while the series was running, the final three episodes were never shown on BBC Two. The series was hosted by Craig Charles, the pit reporter was Philippa Forrester and commentary was provided by Jonathan Pearce.

The series was re-run on the British television channel Dave during the summer and winter of 2011, replacing the re-runs of Robot Wars Extreme: Series 1 which had run between the summer and winter months of 2010. Dave currently have the rights to both series of Robot Wars Extreme and rerun the series occasionally. Challenge showed repeats of Extreme: Series 2 from January 28th to February 18th 2016.

FormatEdit

Unlike the first series of Extreme, which featured a variety of battles and tournaments spread over several episodes, the second series primarily focused on episodes dedicated to smaller tournaments. The sole exception to this was Robot Rampage, which featured a variety of championships and one-off battles for lower weight classes.

Fourteen separate competitions took place throughout the 16-episode series, each with their own themes and formats. These included staples from past series such as the All-Stars, Challenge Belt and Tag Team Terror, as well as new tournaments such as the European Championship and the New Blood Championship. The latter held particular importance to the main UK Series, as it involved newcomers to Robot Wars fighting for an automatic entry into The Seventh Wars.

All-StarsEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/All-Stars

Like the previous tournament, held in the previous Extreme series, the All-Stars tournament featured the "best of the best". This year, the competing robots were the finalists and semi-finalists from Series 6. However, Wild Thing did not compete in this series, so was replaced by Chaos 2.

This year's format was of two heats, with the two heat winners meeting in the Grand Final.

Robots Competing: 13 Black, Bigger Brother, Chaos 2, Dantomkia, Dominator 2, Firestorm 4, Hypno-Disc, Razer, S3, Spawn Again, Terrorhurtz, Tornado

Heat AEdit

Round 1

  • Terrorhurtz vs Dantomkia vs Tornado: Terrorhurtz eliminated
  • Firestorm 4 vs Bigger Brother vs S3: S3 eliminated

Round 2

  • Dantomkia vs Firestorm 4: Firestorm 4 won
  • Tornado vs Bigger Brother: Bigger Brother won

Final

  • Firestorm 4 vs Bigger Brother: Firestorm 4 won

Heat BEdit

Round 1

  • Razer vs Chaos 2 vs 13 Black: Chaos 2 eliminated
  • Hypno-Disc vs Spawn Again vs Dominator 2: Hypno-Disc eliminated

Round 2

  • Razer vs Spawn Again: Razer won
  • 13 Black vs Dominator 2: 13 Black won

Final

  • Razer vs 13 Black: Razer won

Grand FinalEdit

  • Firestorm 4 vs Razer: Razer won

AnnihilatorEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Annihilator

The Annihilator featured six robots in the arena, with one robot being eliminated in each round until only one was left standing.

Robots Competing: Kan-Opener, Major Tom, Raging Reality, Revenge of Trouble & Strife, Thermidor 2, Typhoon 2

  • Sixth: Typhoon 2
  • Fifth: Raging Reality
  • Fourth: Revenge of Trouble & Strife
  • Third: Major Tom
  • Runner-Up: Thermidor 2
  • Winner: Kan-Opener

Minor MeltdownEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Minor Meltdown

In this special episode, the six competing robots were being driven by the children in their teams.

Robots Competing: Bigger Brother, Killer Carrot 2, Lambsy, Rick, Saw Point, Tetanus 2

Round 1

  • Saw Point vs Lambsy vs Bigger Brother: Saw Point eliminated
  • Tetanus 2 vs Killer Carrot 2 vs Rick: Tetanus 2 eliminated

Round 2

  • Lambsy vs Killer Carrot 2: Lambsy won
  • Bigger Brother vs Rick: Bigger Brother won

Final

  • Lambsy vs Bigger Brother: Bigger Brother won

Tag Team TerrorEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Tag Team Terror

In this tournament, first seen in the Fourth Wars, robots were paired up into teams to fight each other. Only one robot from each team was allowed in the arena at a time and the teams could switch robots by 'tagging' them.

Robot Teams Competing: Bulldog Breed & Robochicken, Diotoir & Pussycat, Hydra & Barbaric Response, Lightning & The Steel Avenger, S.M.I.D.S.Y. & Sump Thing, Stinger & Nasty Humphrey, Velocirippa & Mighty Mouse, X-Terminator & Mini Morg

Round 1

  • S.M.I.D.S.Y. & Sump Thing vs X-Terminator & Mini Morg: X-Terminator & Mini Morg won
  • Hydra & Barbaric Response vs Velocirippa & Mighty Mouse: Hydra & Barbaric Response won
  • Lightning & The Steel Avenger vs Stinger & Nasty Humphrey: Lighting & The Steel Avenger won
  • Diotoir & Pussycat vs Bulldog Breed & Robochicken: Bulldog Breed & Robochicken won

Semi Finals

  • X-Terminator & Mini Morg vs Hydra & Barbaric Response: Hydra & Barbaric Response won
  • Lightning & The Steel Avenger vs Bulldog Breed & Robochicken: Bulldog Breed & Robochicken won

Final

  • Hydra & Barbaric Response vs Bulldog Breed & Robochicken: Bulldog Breed & Robochicken won

New BloodEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/New Blood Championship

In this tournament, newcomers to the wars competed against one another, alongside robots who had only appeared briefly in The Sixth Wars. The winner would win automatic entry to The Seventh Wars, and it was later determined that said winner would be awarded the 16th seed in Series 7.

Heat AEdit

Robots Competing: Roobarb, Terror Turtle, Mute, Mr Nasty, Niterider, Maximus

Round 1

  • Terror Turtle vs Mute vs Roobarb: Terror Turtle eliminated
  • Niterider vs Maximus vs Mr Nasty: Niterider eliminated

Round 2

  • Roobarb vs Maximus: Roobarb won
  • Mute vs Mr Nasty: Mute won

Final

  • Roobarb vs Mute: Mute won

Heat BEdit

Robots Competing: Thor, Night Raider, Hell's Teeth, Edge Hog, Chip, RT 81

Round 1

  • Night Raider vs Thor vs Hell's Teeth: Night Raider eliminated
  • Chip vs Edge Hog vs RT 81: RT 81 eliminated

Round 2

  • Thor vs Chip: Thor won
  • Hell's Teeth vs Edge Hog: Edge Hog won

Final

  • Thor vs Edge Hog: Thor won

Heat CEdit

Robots Competing: ICU, Chopper, Mad Dog, Revolution 2, Storm 2, Direct Action

Round 1

  • Chopper vs ICU vs Mad Dog: Mad Dog eliminated
  • Storm 2 vs Revolution 2 vs Direct Action: Direct Action eliminated

Round 2

  • ICU vs Revolution 2: ICU won
  • Chopper vs Storm 2: Storm 2 won

Final

  • ICU vs Storm 2: Storm 2 won

Heat DEdit

Robots Competing: Cedric Slammer, Bash Gordon, Pressure, Doctor Fist, Piranha, Fatal Traction

Round 1

  • Cedric Slammer vs Bash Gordon vs Pressure: Bash Gordon eliminated
  • Piranha vs Fatal Traction vs Doctor Fist: Doctor Fist eliminated

Round 2

  • Cedric Slammer vs Fatal Traction: Cedric Slammer won
  • Pressure vs Piranha: Pressure won

Final

  • Cedric Slammer vs Pressure: Cedric Slammer won

Grand FinalEdit

Eliminators

Playoff

Final

Robot RampageEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Robot Rampage

This episode featured robots from the other weight categories.

MiddleweightEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Middleweight Championship

This tournament featured robots weighing no more than 54kg.

Robots Competing: Steel Sandwich, Broadsword, Malc 1.5, Typhoon, Typhoon Twins, 259, Doom Too, Mammoth

Round 1

  • Steel Sandwich vs Broadsword vs Malc 1.5 vs Typhoon: Steel Sandwich & Typhoon qualified
  • Typhoon Twins vs 259 vs Doom Too vs Mammoth: Typhoon Twins & 259 qualified

Final

  • Steel Sandwich vs Typhoon vs Typhoon Twins vs 259: Typhoon won

LightweightEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Lightweight Championship

This battle featured two robots weighing no more than 27kg.

Typhoon Thunder vs Ellie's Little Pink-Bot

Winner: Typhoon Thunder

FeatherweightEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Featherweight Championship

This tournament featured robots weighing no more than 12kg.

Robots Competing: Gi-Ant-O, Katnip, Argh!, Bernard, AM CVn, Eddy Evolution, Neoteric, Dragon, Kitty, Gladiator, Micro-Mute, Cutlet, Flybot

Round 1

  • Gi-Ant-O vs Katnip vs Argh! vs Bernard vs AM CVn vs Eddy Evolution vs Neoteric: Katnip, Argh! & Bernard qualified
  • Dragon vs Kitty vs Gladiator vs Micro-Mute vs Cutlet vs Flybot: Micro-Mute, Gladiator & Cutlet qualified

Final

  • Argh! vs Bernard vs Cutlet vs Gladiator vs Katnip vs Micro-Mute: Argh! won

AntweightEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Antweight Championship

This tournament featured robots weighing no more than 150g fighting in their own especially designed arena.

Robots Competing: Anty B, Anty Geddon, Buzzant, Chroma, Combatant, Hades, Lower, Mesmer 2, Militant, Minimalistic, Pants, Serpant

Heats

  • Buzzant vs Lower vs Militant vs Minimalistic vs Pants vs Serpant: Lower and Pants qualified
  • Anty B vs Anty Geddon vs Chroma vs Combatant vs Hades vs Mesmer 2: Anty B and Combatant qualified

Final

  • Anty B vs Combatant vs Lower vs Pants: Anty B won

Challenge BeltEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Challenge Belt

After the last Challenge Belt competition, Tornado had only won two of the three battles it needed to keep its second belt outright. This tournament featured eight robots fighting for the right to take it on at the end of the show. To get to Tornado, they first had to get past each other.

Round 1

  • Hypno-Disc vs S.M.I.D.S.Y. vs Dantomkia vs Sir Chromalot: S.M.I.D.S.Y. & Dantomkia qualified
  • Barber-Ous 2 vs Vader vs Terrorhurtz vs Iron-Awe 2: Terrorhurtz & Iron-Awe 2 qualified

Round 2

  • Dantomkia vs Iron-Awe 2: Dantomkia won
  • S.M.I.D.S.Y. vs Terrorhurtz: Terrorhurtz won

Round 3

  • Dantomkia vs Terrorhurtz: Terrorhurtz won

Final

  • Terrorhurtz vs Tornado: Tornado won

Iron MaidensEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Iron Maidens

Similar to the Minor Meltdown tournament, the wives, girlfriends and mothers of six teams drove their robots.

Robots Competing: Behemoth, Chompalot, Kat 3, Pussycat, Riptilion, Spin Doctor

Round 1

  • Chompalot vs Spin Doctor vs Pussycat: Spin Doctor eliminated
  • Kat 3 vs Behemoth vs Riptilion: Riptilion eliminated

Round 2

  • Pussycat vs Kat 3: Pussycat won
  • Chompalot vs Behemoth: Chompalot won

Final

  • Pussycat vs Chompalot: Chompalot won

University ChallengeEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/University Challenge

This special episode featured six teams from universities and colleges competing with their robots.

Robots Competing: Behemoth, CV, Infernal Contraption, Fluffy, Infinity, Tiberius 3

Round 1

  • Infernal Contraption vs Behemoth vs CV: Behemoth eliminated
  • Tiberius 3 vs Infinity vs Fluffy: Fluffy eliminated

Round 2

  • Infernal Contraption vs Infinity: Infinity won
  • CV vs Tiberius 3: Tiberius 3 won

Final

  • Infinity vs Tiberius 3: Tiberius 3 won

Commonwealth CarnageEdit

Main article: Robot Wars Extreme: Series 2/Commonwealth Carnage

This tournament featured eight robots from the former British Commonwealth representing their respective countries.

Robots Competing

Round 1

  • Bondi Titch (AUS) vs Corkscrew (SCO) vs Weld-Dor 3 (NIR) vs Firestorm 4 (ENG): Corkscrew & Firestorm 4 qualified
  • Terror Turtle (CAN) vs Panic Attack (WAL) vs Cerberus (CYP) vs Crushtacean (RSA): Panic Attack & Crushtacean qualified

Round 2

  • Firestorm 4 (ENG) vs Panic Attack (WAL): Firestorm 4 won
  • Corkscrew (SCO) vs Crushtacean (RSA): Crushtacean won

Final

  • Firestorm 4 (ENG) vs Crushtacean (RSA): Firestorm 4 won

European ChampionshipEdit

Main article: European Championship

This tournament featured champions from Europe representing their respective countries in a knock-out tournament.

Robots Competing: Razer (World Champion), PulverizeR (Dutch Champion), Black Hole (German Champion), Zeus (Italian Competitor), Snake Bite (Swiss Competitor), Tornado (UK Champion), Philipper 2 (Belgian Champion), Rawbot (Swedish Competitor).

Round 1

  • Razer (UK) vs PulverizeR (NED): Razer won
  • Black Hole (GER) vs Zeus (ITA): Black Hole won
  • Snake Bite (SUI) vs Tornado (UK): Tornado won
  • Philipper 2 (BEL) vs Rawbot (SWE): Philipper 2 won

Round 2

  • Black Hole (GER) vs Philipper 2 (BEL): Philipper 2 won
  • Razer (UK) vs Tornado (UK): Razer won
Note: Razer later handed the victory to Tornado as they believed that they had been immobilised (Razer's motors had burnt out very early on in the fight) and did not deserve to continue.

Final

  • Tornado (UK) vs Philipper 2 (BEL): Tornado won

Cancelled EventsEdit

According to the original Robot Wars discussion forums, at least three further events were planned for Extreme 2, but ultimately never shown:

Demolition DerbyEdit

"Eight robots compete in various challenges designed to test their driving ability and control under pressure. A specially designed arena, full of obstacles, skill tests, point scoring challenges and fighting opportunities will be designed to test the roboteers to their very limits."
— Description on original Robot Wars discussion forum (archived)[2]

Demolition Derby was to be a full episode featuring eight competitors in a series of driving and control-based challenges. Much like the Gauntlet and Trial stages of the first two UK series, these challenges would have consisted of a variety of obstacle courses and points-based stages, as well as 'skill tests' and occasional combat elements. According to the description, the competition would have taken place in a separate arena to that used in regular combat events. It is unknown whether Demolition Derby was produced or scrapped as a concept, or if any robots were entered.

Robot Rampage eventsEdit

Two additional events were also planned for the Robot Rampage episode:

Like Demolition Derby, it is unknown whether the Super Heavyweight or Walker events were produced or cancelled, or if any robots were entered into them.

ReferencesEdit

  1. https://web.archive.org/web/20021114153427/http://www.robotmayhem.com/forum/messages/49/9900.html?1030624362
  2. 2.0 2.1 2.2 https://web.archive.org/web/20021114155421/http://www.robotmayhem.com/forum/messages/49/10069.html?1031884009
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.