FANDOM


Since Series 7 of Robot Wars had been filmed in 2003 and the last of it was seen in 2004, from that point Unofficial UK Championships and some of the other competitions in Robot Wars had been organised in the UK by event organisers such as Roaming Robots & Robots Live! who organised those events primarily for the heavyweights. Meanwhile the UK Championships for the featherweights were run by RoboChallenge. This is an up to date list of champions and results from those past competitions, also included are the previous results from Robot Wars the TV show itself.

HeavyweightsEdit

The up-to-date list of Heavyweight champions

UK ChampionshipsEdit

Robot WarsEdit

Series Winner Runner-Up
Series 1 Roadblock Bodyhammer/Cunning Plan/Recyclopse/Robot The Bruce/T.R.A.C.I.E.
Series Winner Runner-up Third Place Fourth Place
Series 2 Panic Attack Cassius Roadblock Killertron
Series 3 Chaos 2 Hypno-Disc Firestorm Steg-O-Saw-Us
Series 4 Chaos 2 Pussycat Stinger Hypno-Disc
Series 5 Razer Bigger Brother Firestorm 3 Hypno-Disc
Series 6 Tornado Razer Firestorm 4 Terrorhurtz
Series 7 Typhoon 2 Storm 2 Tornado X-Terminator
Series 8 Apollo Carbide TR2 Thor
Series 9 Carbide Eruption Ironside3 Aftershock
Series Winner Runner-up Semi-Finalists
Series 10 Eruption Carbide Behemoth & Nuts 2

Fighting Robot AssociationEdit

Year Winner Runner-up Third Place Fourth Place
2004 Terrorhurtz Mute Big Nipper Ewe 2
2005 Kronic Terrorhurtz Behemoth Beast
2006 Turbulence Storm 2 Big Nipper PulverizeR
2007 Big Nipper Terrorhurtz Iron-Awe 5 Dantomkia
2008 Iron-Awe 5 Dantomkia Big Nipper Ripper Evo
2009 Terrorhurtz Maelstrom Barbaric Response Big Nipper
2010 Iron-Awe 5 Ripper Evo Iron-Awe 6 Maelstrom
2011 Ripper Envy Iron-Awe 5 Thor
2012 Big Nipper Maelstrom Toxic 2 Kronic
2013 Eruption Manta Iron-Awe 5 Beast
2014 Eruption Beast Manta Big Nipper
2015 TR2 Toxic 2 Eruption Ripper
2016 Gabriel Manta TR2 Toxic 2
2017 Manta Iron-Awe 5 Behemoth Toxic 2
2018 Eruption Manta Iron-Awe 6 Yoton
2019 Iron-Awe 6 Eruption Manta (UK) Yoton
  • Terrorhurtz (2004 & 2009)
  • Kronic (2005)
  • Turbulence (2006)
  • Big Nipper (2007 & 2012)
  • Iron-Awe 5 (2008 & 2010)
  • Ripper (2011)
  • Eruption (2013-2014)
  • TR2 (2015)
  • Gabriel (2016)]]

AnnihilatorEdit

Year Winner Runner-Up Third Fourth Fifth Sixth
2000 (Northern) Spikasaurus Dominator 2 Killerhurtz Suicidal Tendencies Stinger Chaos 2
2000 (Southern) Razer Onslaught Attila the Drum Behemoth Spawn of Scutter Vercingetorix
2001 (First Annihilator) Pussycat Arnold A. Terminegger Splinter Hypno-Disc X-Terminator Thermidor 2
2001 (Second Annihilator) Disc-O-Inferno Spirit of Knightmare Panic Attack The Steel Avenger Napalm Fighting Torque
2002 Kan Opener Thermidor 2 Major Tom Revenge of Trouble & Strife Raging Reality Typhoon 2
2003 Kan Opener Ripper Raging Knightmare Ewe 2 Flippa Robochicken
2006 Dantomkia Spike Tanto Kan Opener Iron Awe 3 DisConstructor
2007 TillyEwe 2 Thor Mighty Mouse Edge Hog Iron Awe 3 Tanglefoot
2010 Kronic Scorpion Toon Raider Stinger Meggamouse Beast
2011 Kronic Tough As Nails Terrorhurtz Beast Behemoth Storm 2
  • Spikasaurus (2000 - Northern Division)
  • Razer (2000 - Southern Division)
  • Pussycat (2001 - Annihilator 1)
  • Disc-O-Inferno (2001 - Annihilator 2)
  • Kan-Opener (2002-2003)
  • Dantomkia (2006)
  • TillyEwe 2 (2007)
  • Kronic (2010-2011

Tag TeamEdit

Year Winner Runner-Up
2000 King B3 & 101 Firestorm 2 & Scorpion
2001 Diotoir & Pussycat The Steel Avenger & Suicidal Tendencies
2002 Bulldog Breed & Robochicken Hydra & Barbaric Response
2006 Merlin & Velocirippa Leveler 2 & Alien Destructor
2007 Merlin & Bigger Brother Weird Alice & The Saint/Tiberius & Turbulence
2010 Iron-Awe 5 & Iron-Awe 6 Merlin & St Hammer
2012 Eruption & Toon Raider Beast & Tiberius
2013 Big Nipper & Kronic Maelstrom & Meggamouse
2014 Saint & Behemoth Kronic & Toon Raider
  • 101 (2000 with King B3)
  • King B3 (2000 with 101)
  • Pussycat (2001 with Diotoir)
  • Diotoir (2001 with Pussycat)
  • Bulldog Breed (2002 with Robochicken)
  • Robochicken (2002 with Bulldog Breed)
  • Merlin (2006 with Velocirippa & 2007 with Bigger Brother)
  • Velocirippa (2006 with Merlin)
  • Bigger Brother (2007 with Merlin)
  • Iron-Awe 5 (2010 with Iron-Awe 6)
  • Iron-Awe 6 (2010 with Iron-Awe 5)
  • Eruption (2012 with Toon Raider)
  • Toon Raider (2012 with Eruption)
  • Big Nipper (2013 with Kronic)
  • Kronic (2013 with Big Nipper)
  • Saint (2014 with Behemoth)
  • Behemoth (2014 with Saint)

European ChampionshipsEdit

Year Winner Runner-Up Semi-Finalists
2002 Tornado (UK) Philipper 2 (Belgium) Black Hole (Germany) & Razer (UK)
2003 Tough As Nails (Holland) Edge Hog (UK) Unknown
2004 Tough As Nails (Holland) Behemoth (UK)/Kan Opener (UK) Unknown
2005 Hammerhead 3 (Holland) Kan Opener (UK) Snake Bite (Switzerland) & Hannibal (Holland)
2013 Toxic 2 (UK) Manta (UK) Meggamouse (UK) & Eruption (UK)
  • Tornado (2002)
  • Tough As Nails (2003-2004)
  • Hammerhead 3 (2005)
  • Toxic 2 (2013)

World ChampionshipsEdit

Year Winner Runner-Up Semi-Finalists
1999 Razer (England) Behemoth (England) 101 (England) & Diotoir (Ireland)
2001 Razer (UK) Drillzilla (USA) Tornado (UK) & Manta (USA)
2003 Storm 2 (UK) Supernova (SriLanka) Tough As Nails (Holland) & Crushtacean (South Africa)
  • Razer (1999 & 2001)
  • Storm 2 (2003)

War Of IndependanceEdit

Year Winner Runner-Up
1999 Tentomushi (USA) A-Kill (UK)
2000 Mortis (UK) Frenzy (USA)
2001 (USA Series) Pussycat (UK) General Chompsalot (USA)
2002 (USA Series) Tornado (UK) General Chompsalot (USA)
  • Tentomushi (1999)
  • Mortis (2000)
  • Pussycat (2001)
  • Tornado (2002)

All-StarsEdit

Year Winner Runner-Up Semi-Finalists
2001 Razer Tornado Firestorm 3 & Chaos 2
2002 Razer Firestorm 4 13 Black & Bigger Brother
2003 Pussycat Dantomkia Kat 3 & Panic Attack
  • Razer (2001-2002)
  • Pussycat (2003)

FeatherweightsEdit

Up-to-date list of champions of major competitions for Featherweights

UK ChampionshipsEdit

Year Winner Runner-Up
1998 Demolisher Armadillo/Anarchy/Ripper
2001 Beef-Cake RC Warrior
2002 Argh! Cutlet/Bernard/Gladiator/Katnip/Micro-Mute
2003 DTK Whipper/Rip/Prince of Awe/Bernard/Rampage 2
2004 Blue Cutlet 540/Alpha
2005 Stiff Breeze Scorpion EVilution/Little Spinner 2/Alpha MX
2006 Captain Scarlet FeatherHard/Little Hitter 2/BonX
Year Winner Runner-up Third Place Fourth Place
2007 Mini Mighty Mouse Captain Scarlet Prodigy Block of Wood
2008 Beauty 2 Alpha MX Little Hitter 2 Wedgie
2009 Beauty 2 Aftershock Savage Evo Drumroll
2010 Tiny Toon Beauty 4 Boner Juggernaut
2011 Little Flipper 3 Explosion Inertia XL Little Spinner 4
2012 NST Explosion Little Hitter 2 Cobalt
2013 Explosion Beauty 2 720 NST
2014 Beauty 2 Beauty 8 Rango Defector
2019 X-303 Push-Abili-Tilly Barróg Doom Captain Jack Spinner
  • Demolisher (1998)
  • Beef Cake (2001)
  • Argh! (2002)
  • DTK (2003)
  • Blue (2004)
  • Stiff Breeze (2005)
  • Captain Scarlet (2006)
  • Mini Mighty Mouse (2007)
  • Beauty 2 (2008, 2009 & 2014)
  • Tiny Toon (2010)
  • Little Flipper 3 (2011)
  • NST (2012)
  • Explosion (2013)

AnnihilatorEdit

Year Winner Runner-Up Third Fourth Fifth Sixth

Seventh

2008 Ploughbot Cyberon 44 Toon Sting Block of Wood Hornet 2
2009 Tiny Toon Stripper Hornet 2 Ploughbot Dizzy Tilly Little Flipper 3
2010 Seraphim Drumroll 2 Whirlwind Captain Scarlett NST DB5
2011 Tiny Toon Seraphim NST Buzzbar 540 Bitza
2012 Satanix Inertia XL Little Flipper 3 Tiny Toon Flow Little Spinner 4
2013 Troublesome 3 Heatwave Wedgie Boner Push'N'Shove 44 Toon
2016 Clank 4 Devils Coach Horse 722 NST No Toy Mr Mangle
2017 Equinox CHASTA Mantis Telekinesis Omega Mr Mangle Hatchet
  • Ploughbot (2008)
  • Tiny Toon (2009 & 2011)
  • Seraphim (2010)]]
  • Satanix (2012)]]
  • Troublesome 3 (2013)]]
  • Clank 4 (2016)]]

Tag-TeamEdit

Year Winner Runner-Up
2007 Rip & Beauty 2 Drumroll & Hornet 2
2009 Beauty 4 & Explosion Aftershock & Heatwave
  • Rip (2007 with Beauty 2)
  • Beauty 2 (2007 with Rip)
  • Beauty 4 (2009 with Explosion)]]
  • Explosion (2009 with Beauty 4)]]

European ChampionshipsEdit

Year Winner Runner-Up
2007 Beauty 2 (UK) Push'N'Shove (UK)
  • Beauty 2 (2007)

World ChampionshipsEdit

Year Winner Runner-Up Third Place Fourth Place
2015 Explosion (England) Beauty 2 (England) Beauty 8 (England) Little Nipper (England)
2016 Explosion (England) Django (England) Beauty 2 (England) Amnesia (England)
2017 Explosion (England) 722 (England) Amnesia (England) Utopia
  • Explosion (2015-2017)
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.